Co nám ještě pomáhá

Feng-shuej

Feng shuej je starodávné umění pocházející ze starověké Číny.

Jde především o to, zharmonizovat svoje okolí, kde pobýváme většinu času. To se následně odrazí do našeho energetického pole, to znamená, že nás ovlívní to, co je kolem nás. Uvedu Vám jednoduchý příklad, který každý zná. Představte si nepořádek, špinavé prádlo na podlaze, neumyté nádobí, bojovné obrazy na stěnách, černé pavučiny, neustále hledání různých věcí..... A teď si představte, že vše má své místo, víte, kam pro to máte jít, na stole jsou čerstvé květiny, všude je relativní čistota a po stropě se nehoupou pavučiny, ale svítí tam křišťálový lustr se spoustou duhových odlesků. Jak se cítíte? To je jen malinká ukázka toho, jak na nás okolí působí. A teď si představte, že je například obývák sladěný do všech elementů, jako je oheň, země, kov, voda a dřevo. To vše pak působí na naši osobnost.

 

Feng-shuej je vzájemné působení mezi lidmi a prostředím, ve kterém žijí a pohybují se. Pomocí feng-shuej můžeme tyto vzájemně působící energie ovlivnit tak, aby se zlepšil život lidí v různých oblastech. Zlepšení se dosahuje umístěním domu, bytu, či nábytku a doplňků tak, aby energie (čchi) mohla volně plynout. Výsledkem je dosažení harmonie se svým okolím. K nápravě se používají různé prostředky, např. pozitivní umístění věcí do jejich nejlepších oblastí (největší důležitost mají postel, sporák, pracovní a jídelní stůl, sedačka). Dalšími prostředky jsou výběr a umístění doplňků, odstranění všeho nepotřebného, úklid, oprava rozbitých a nefunkčních věcí, atd. Menšími léčebnými zásahy jsou použití barvy, světla, zvuku, tepla, vody, pohybu, vůně, dotyku. Tyto zásahy nejsou složité, může je použít každý a přináší potřebné změny, aniž bychom museli kupovat nový dům, či složitě přestavovat původní. (volně dle knihy Feng-šuej pro každého, David Daniel Kennedy, nakl. Svojtka) 

 

Břišní tanec pro ženy

Kdysi jsem se živila jako lektorka orientálních tanců. Mám tedy vyzkoušené pozitivní účinky na tělo.

- ani si nevšimnete, že vaše tělo je pevnější

- že vás přestaly bolet záda, toho si všimnete hned po skončení hodiny

- stejně jako báječné nálady, která vydrží minimálně do druhého dne


Co vás čeká!

- zpevnění těla bez námahy

- zdravá pevná záda bez bolesti

- zpevněné bříško, vytvarované boky a pas

- správné držení těla, které je velmi přitažlivé

- psychická vyrovnanost, radost, sebevědomí a vnitřní síla

- nalezení vlastní ženskosti

- odstranění problémů s otěhotněním

a mnoho dalších výhod

 

 


Budujeme si zdravý vztah ke svému tělu.

Tvarujeme si postavu a držení těla.

Poznáváme vlastní tělo..

Součástí taneční terapie je i hudební terapie.

Vhodné i pro ženy s nadváhou a těhotné.

 

Terapeutické účinky

Břišní tanec je ženskými lékaři, ortopedy a psychology v Německu a USA doporučován jako mimořádně vhodná terapeutická metoda pro typicky ženské fyzické i psychické potíže.

Tancem se uvolní bloky, napětí a křeče svalstva. Zlepší se pohyblivost a pružnost kloubů, zmírní se bolesti páteře, posílí se svalstvo zad.

Příznivě ovlivňuje svalstvo pánve, beder a pánevního dna.

Upraví se případné zažívací problémy.

Prohloubí se kontakt s vlastním tělem a zkvalitní se sexuální život.

Upraví se nebo zcela zmizí menstruační a klimakterické potíže.

Uvolní se napětí v pánevní oblasti, což přispívá k léčbě neplodnosti.

Je to vynikající cvičení pro těhotné ženy - některé pohybové prvky se s velkým úspěchem používají v první porodní fázi (původně také tanec rodiček)

Velmi pozitivně ovlivňuje psychické potíže (deprese, úzkost, nízké sebehodnocení, komunikační problémy apod.)

Žena se naučí pracovat s prapůvodní ženskou energií, která jí umožní objevit svou pravou ženskost, krásu a sebevědomí. Příjemnou formou tak žena mění vztah nejen k sobě samé, ale i ke druhým lidem.

Tanec uvolňuje endorfiny - hormony radosti, zvyšuje pocit energie, vytrvalost, svalovou sílu a pružnost, snižuje negativní účinky stresu, posiluje srdce, usnadňuje trávení.

Zlepšuje náladu, spánek i sebedůvěru.

Není omezen věkem, postavou ani talentem!

 

Lékařský postoj

Přerovská lékařka MUDr. Alexandra Bajcarová, která patří k propagátorům břišních tanců v Česku, k tomu říká:,,Páteř žen nesmírně trpí. Chodíme v botách na vysokých podpatcích, nosíme těžké tašky, hrbíme se u počítačů. Břišní tanec nás naučí správnému postoji, posílí ochablé zádové svalstvo, rpzhýbe většinou parádně ztuhlou hrudní páteř. Při tanci tančí celé tělo. Úplné divy se dějí s břichem. Při tanci se posilují břišní svaly, posiluje se dno pánevní."

Co to s ženou udělá? Záleží na věku. Mladším, které často trpí nepravidelnou nebo bolestivou menstruací, se jejich cyklus upraví a bolesti ustanou. Snadněji otěhotní, dokonce i ty, kterým lékaři nedávají mnoho naděje. Starším ženám v přechodu se zmírní klimakterické potíže, často ustoupí i problém zvaný samovolný únik moči.

 

Zdraví

Břišní tanec je víc než gymnastika nebo fitness trénink.

Břišní tanec je studnicí mládí těla a duše... má všestranně posilující účinek.

Sebevědomá a vyrovnaná žena má jiné držení těla, jinou chůzi a jiné charizma. Pohybuje se jinak než žena bez nálady a nešťastná.

Břišní tanec může pozitivně ovlivnit nejen tělo, ale i duši. Břišním tancem se zlepší krevní oběh, prokrví se celé tělé a žena získá sama ze sebe uspokojivý pocit.

Potěšení a radost z vlastního těla je koneckonců rozhodující pro pocit euforie, který zvyšuje sebevědomí, skýtá spokojenost a nechává zapomenout na problémy.

Břišní tanec pomůže všechny problémy setřepat a vytančit. Žena se soustředí na taneční prvky a zapomene přitom na všechny trampoty. Přes počáteční námahu a soustředění, které tento tanec vyžaduje, je šťastná. Je pyšná, že se naučila něco neobvyklého, co jí umožní vyjádřit emoce. tento úspěch jí dodá sebevědomí a přitažlivé, pozitivní charizma.

Na břišním tanci je zvláštní, že se svalstvo nejen zpevní, ale zároveň uvolní, zvláční a zpružní. Tím se uvolní bloky a různé potíže zmizí.

Cvičením tanečních prvků, které pracují s horní částí těla, proto dosáhneme zpevnění svalstva rukou, prsou a celé horní části zad.

Různými krouživými a vlnivými pohyby získáme štíhlý pas, oblé boky  a pevný zadek. Zpevní se svalstvo stehen a lýtek, což brání vzniku křečových žil a zlepšuje prokrvení nohou.

Tělo se napřímí, zlepší se jeho držení a tím i celá postava. Svalstvo podél páteře se zpevní a drží páteřní ploténky. Dokonce i vady, kterými trpíme od narození, jako jsou prohnutá bedra nebo hrbatá záda, se břišním tancem zlepší.

 

Evropská žena a orientální tanec

Mnoho žen cítí, že je orientální tanec oslovuje, ale nedokáže přesně říci, v čem jeho přitažlivost spočívá. Vědí jen, že je fascinuje, a teprve později přicházejí na to, že jim pomáhá znovu objevit svou vlastní ženskost, s níž už dávno ztratily kontakt.

Arabské ženy mají ke svému tělu úctu, která západním ženám chybí.

Evropanky a Američanky jsou sice na první pohled svobodnější než Arabky, ale vytvořily si jiná omezení, jež se projevují odmítáním vlastního těla a jeho smyslnosti, fyzickou ztuhlostí a odporem k sobě samé. Tím arabské ženy netrpí.

Média nám dnes předkládají stereotyp ženské krásy, který tělo staví do pozice pouhého objektu vzrušení. Tzv. ideál ženské krásy, kterým se dnes ženy nechávají dobrovolně zotročovat, tkví v extrémní štíhlosti a iluzi věčného mládí a je zcela odtržen od přirozeného života. Místo aby své tělo, ať je jakékoli, akceptovaly a pečovaly o něj... místo aby vzaly na vědomí, že i stárnutí má své kouzlo, nechávají se mnohé ženy zlákat k honbě za iluzí, která k jejich sebevědomí přispěje jen pramálo.

Naproti tomu má arabský ideál krásy mnoho podob. Není nic povzbudivějšího, než při sledování arabských tanečních skupin vidět, jak se buclaté ženy se širokými boky radují z tance, který jim dovolí být hrdé na své tělo.

Orientální tanec je založen na vyjádření vztahu jak k sobě samé, tak i ke druhým lidem. Umožňuje ženě nalézt svou vlastní osobnost.

 

Historie orientálního tance

Tento tanec je v Evropě mylně nazýván břišním tancem, ačkoliv v arabštině jeho název zní ,,Raqs sharqi", což znamená tanec východu. Jeho smyslem není - jak se mnozí Evropané domnívají - svádění mužů. Dnes si ho ženy váží především pro jeho pozitivní účinky na zdraví a krásu. Stále více žen ho tančí nejen pro zábavu, ale především pro jeho příjemné účinky. Břišní tanec je založen na jemných pohybech všech částí těla a více než jiné taneční formy umožňuje každé ženě nalézt a vyjádřit svou vlastní osobnost a objevit svůj individuální půvab.

Břišní tanec je jednou z nejstarších forem, která je dodnes živá. Předpokládá se, že je asi 5-10 tisíc let starý. Jeho stopy nacházíme v různých kulturách, ale přesný původ znám není. Jeho základem jsou krouživé, chvějivé pohyby, odpovídající tělesné přirozenosti. Ženy takto odedávna vyjadřovaly své hluboké city a svou jednotu s přírodou.

Antropologové zjistili, že se tančil v dávných kulturách Afriky, Indie a Blízkého východu. V těchto kulturách byla samozřejmostí víra v ženskou bohyni. Prokazovala se úcta Matce Přírodě a všem jejím tvorům. Bohyně byla uctívána hudbou, zpěvem a tancem.

Břišní tanec svědčí o úctě, kterou tehdy lidé chovali ke svému tělu. Tělo bylo vnímáno jako dílo stvoření a zároveň chrám duše. Některé egyptské vykopávky zobrazují tanečnice v určitých pózách břišního tance, což dokládá, že byl tančen v chrámech jako posvátný. K jeho dalšímu vývoji přispěla rovněž vysoká umělecká úroveň dávných kultur.

Po skončení tohoto tzv. ,,zlatého věku lidstva" nastalo stěhování národu a na celém světě se mísily různé rasy a kultury. Některé nadále oslavovaly břišní tanec jako součást náboženských obřadů, jiné ho tančily pro jeho léčivé účinky, další jako přípravu na porod, jako součást namlouvacího rituálu nebo jen tak pro radost.

Ve středověku se původní smysl břišního tance v některých částech světa vytratil, přežil pouze v oblastech Blízkého východu, v Africe, Indii a Polynésii.

Na západě se objevil v 19. století, poté, co vyprávění a kresby cestovatelů vzbudily zájem o Orient, a poté, co na Světové výstavě v Chicagu v roce 1893 poprvé vystoupila orientální tanečnice Little Egypt a taneční skupina Middle East Dance. Západní veřejnost byla šokována, ale zároveň fascinována. Od té doby začalo na Západě vystupovat orientálních tanečnic stále víc. Byly to např. Ruth St. Denise a Isadora Duncan, které se nechaly inspirovat východní kulturou a které toto umění na Západě revolučně prosazovaly. Později proslavily břišní tanec tanečnice jako např. Mary Garden se svým Tancem sedmi závojů a legendární Mata Hari.

Tak, jak zájem o Orient vzplanul, posléze zase pohasl, ale znovu ho vzkřísil Hollywood se svými filmy ve stylupohádek Tisíce a jedné noci a začátkem šedesátých let začaly v USA vznikat první školy břišního tance a jejich počet neustále vzrůstal. V sedmdesátých letech se díky ženám amerických vojáků v Německu dostal břišní tanec konečně do Evropy.